Siła płynie z gór! - to główne hasło Beskidzkiej Piątki czyli mikroregionu składającego się z pięciu miejscowości położonych wśród malowniczych gór poprzecinanych rzekami i potokami, pokrytych pięknymi świerkowo-bukowymi lasami. Jest to region bardzo atrakcyjny dla turystów nastawionych na aktywne spędzenie czasu. Obejmuje on kilkaset kilometrów szlaków turystycznych, sieć schronisk górskich, szlaki rowerowe, trasy do uprawiania nordic walking, narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz bardzo dużą ofertę gastronomiczną i noclegową. Poprzez muzea, galerie oraz izby regionalne turyści zainteresowani kulturą mogą poznać folklor, tradycyjne rzemiosła i drewnianą architekturę tej części Beskidów.


Beskidzką 5 tworzy  pięć turystycznych miejscowości: Brenna, Istebna, Ustroń, Szczyrk i Wisła, z których każda cechuje się innym charakterem.

Brenna – siła spokoju
Gminę Brenną tworzą trzy wsie: Górki Wielkie, Górki Małe i Brenna, które położone są w dolinach rzeki Brennicy i jej dopływach. Najstarszą z wsi są Górki Małe, które zostały wymienione w spisie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego już w 1305 roku. Brenna jest atrakcyjnym miejscem pobytu dla wszystkich, którzy chcą się wyciszyć od otaczającego ich hałasu. Szczególnie polecana amatorom jazdy konnej, gdyż jest znanym ośrodkiem hodowli koni huculskich.

Istebna – siła tradycji
Gmina Istebna położona jest na styku trzech państw: Polski, Słowacji i Czech, a tworzą ją trzy miejscowości: Istebna, Koniaków i Jaworzynka. Wizytówką gminy są koronczarki. Rozpoznawalna na całym świecie sztuka koronczarstwa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Istebna stawia na tradycję, możemy tam posłuchać góralskiej kapeli i zobaczyć tradycyjne rzeźby i stroje regionalne.

Szczyrk – siła energii
Miasto Szczyrk jest znanym w całej Polsce ośrodkiem sportów zimowych. Ofertą Szczyrku będą zainteresowani szczególnie Ci, którzy lubią sport i adrenalinę. Można tutaj pojeździć na rowerze, ale także zwiedzać jaskinię czy uprawiać paralotniarstwo nad szczytem Skrzycznego.

Ustroń – siła zdrowia
Miasto Ustroń jest jednym z największych polskich uzdrowisk. Dzisiejsza oferta uzdrowiskowa skierowana jest przede wszystkim do osób dotkniętych chorobami ortopedycznymi, reumatycznymi, układu nerwowego, dróg oddechowych i serca.

Wisła – siła źródeł
Od XIX wieku Wisła była popularyzowana jako idealne miejsce dla górskiego wypoczynku. Na terenie Wisły znajdują się źródła Białej i Czarnej Wisełki, które razem tworzą królową polskich rzek – Wisłę.Powstanie
Beskidzka Piątka została powołana na mocy porozumienia władz pięciu graniczących ze sobą miejscowości turystycznych położonych wśród przepięknych szczytów Beskidu Śląskiego. Porozumienie zostało zawarte 12 czerwca 2004 roku na Przełęczy Salmopolskiej. Wtedy to Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń  i Wisła postanowiły opracować wspólny Program Rozwoju Turystyki i razem promować swój region w kraju i zagranicą. Wszystko po to, aby sprostać wymaganiom stawianym przez rozwijający się rynek usług turystycznych, wykorzystać posiadane atuty oraz stworzyć nowe atrakcje, które pozwolą przyciągnąć jeszcze większą ilość turystów.
Kampanie reklamowe

Siła płynie z gór! – to  projekt ogólnopolskiej kampanii reklamowej Beskidzkiej 5. Została ona podzielona na dwa etapy: zimowy i letni.
Pierwszy etap został zrealizowany w grudniu 2009 roku, a jego hasło brzmiało: „Beskidzka Piątka – tu zjeżdżają całe rodziny”. Jego celem było zachęcenie do zimowego wyjazdu w Beskidy rodzin z dziećmi z całej Polski. W ramach tego etapu w pięciu miastach Polski – Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławie i Krakowie zawisło 50 wielkoformatowych bilbordów. Obszerny, 6-stronnicowy artykuł o Beskidzkiej 5 ukazał się w czasopismach lotniskowych, a w portalu Onet.pl wyświetlany był baner reklamowy. Możliwości spędzenia wolnego czasu w Brennej, Istebnej, Szczyrku, Ustroniu i Wiśle zostały także zaprezentowane w programie telewizyjnym „Studio Zima” emitowanym w programie TVP 2.

 


Drugi etap kampanii został zaplanowany na maj i czerwiec 2010 r. Jego celem było dotarcie do rodzin z dziećmi z całej Polski, które szukają miejsca do atrakcyjnego i aktywnego spędzenia letnich  wakacji. Reklama była bardzo zbliżona do pierwszej części etapu. W największych miastach zawisły bilbordy, w czasopismach lotniskowych dystrybuowanych w Katowicach i Krakowie pojawiły się artykuły, a na portalu Onet.pl wyświetlany został baner reklamowy. Ostatnim kanałem promocyjnym była telewizja. 14 maja został wemitowany specjalny odcinek programu „Dzień Dobry TVN”, w którym podczas krótkich wejść antenowych na żywo z Karczmy Ochodzita w Koniakowie zachwalono atrakcje Beskidów.
Fragmenty programu można zobaczyć Tutaj.
Sukcesy
Oczywiście największą przyjemnością dla włodarzy gmin Beskidzkiej Piątki jest uśmiechnięta twarz turysty opuszczającego te piękne góry i chęć powrotu w te beskidzkie strony, ale B5 została wyróżniona także prestiżowymi nagrodami.
Największym sukcesem jest uznanie  „Programu rozwoju i promocji produktów turystycznych i kulturowych Beskidzkiej 5” za najlepszy projekt promocyjny w ogólnopolskim konkursie „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Konkurs ten jest organizowany na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a jego głównym celem jest wyłonienie najlepszych projektów współfinansowanych ze środków UE, które przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski.


W konkursie podzielonym na siedem kategorii zgłoszonych zostało aż 137 projektów, a Beskidzka 5 została wybraną najlepszym projektem w kategorii „Produkt promocyjny”. Liderem całego projektu było miasto Ustroń, a jego partnerami pozostałe miejscowości B5 czyli Brenna, Istebna, Szczyrk i Wisła. Poniżej możemy zobaczyć krótki filmik przentowany podczas gali, która zakończyła konkurs.Beskidzka 5 otrzymała również medal w konkursie Mercurius Gedanensis za najlepszą kampanię promocyjną w Polsce. Nagroda została wręczona podczas gali podsumowującej Gdańskie Targi Turystyczne, w której udział wzięło ponad 400 wystawców.

 
Jak dojechać

Samochodem
Dobra dostępność komunikacyjna wyróżnia region spośród innych kurortów górskich w Polsce. Do Ustronia, Wisły i Istebnej najłatwiej dotrzeć drogą nr 81 od strony Katowic, która aż do Ustronia ma dwa pasy. Do Szczyrku można dojechać od strony Bielska-Białej lub poprzez Przełęcz Salmopolską od strony Wisły. Do Brennej można dotrzeć, skręcając z drogi S1 pomiędzy Bielskiem-Białą i Cieszynem.

PKS
Do Ustronia i Wisły można dojechać autobusami z dworców w Cieszynie, Bielsku, Gliwicach, Krakowie. Aby dojechać do Brennej trzeba przesiąść się w Cieszynie lub Skoczowie do autobusów firmy Transkom, która obsługuje gminę.
Od 15 grudnia 2009 r. dostępne jest połączenie autokarowe pomiędzy Warszawą, a miejscowościami Beskidzkiej 5. Pasażerowie mają możliwość skorzystania z dwóch kursów - dziennego i nocnego. Pierwszy wyrusza o godzinie 7:00, zaś drugi o 23:45 z Dworca Zachodniego. W drogę powrotną autokary wyruszają ze Szczyrku o godzinie 9:45 i 21:00. Linia obsługiwana jest przez PPKS Warszawa i PKS Radom autokarami marki Scania co zapewnia komfort podróży. Dodatkowo w czasie podróży pasażerowie będą mogli obejrzeć film o atrakcjach turystycznych Beskidzkiej 5. Po drodze autokary zatrzymują się między innymi w Radomiu, Kielcach, Katowicach i Bielsku-Białej. Aby dojechać do Brennej należy wysiąść na dworcu w Skoczowie gdzie trzeba przesiąć się do autobusu lokalnego przewoźnika, który kursuje mniej więcej co godzinę. Cena biletu na całą trasę wynosi 55 zł, a szczegółowe informacje o ofercie można znaleść na stronie www.pksbilety.pl. Znajduje się tam również system umożliwiający zakup biletów on-line.

PKP
Bezpośrednio pociągiem można dojechać do Wisły i Ustronia. Aktualny rozkład jazdy znajdziemy na stronie PKP.

Samolotem
Najbliżej bo około 70 km od Beskidzkiej 5 znajduje się lotnisko w czeskiej Ostrawie. Polskie lotniska w Katowicach-Pyrzowicach i Krakowie-Balicach są oddalone o ok. 130 km.


Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony Beskidzkiej 5: www.beskidzka5.pl

.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież