Już od ponad dwóch lat Mariusz Śniegulski prowadzi w naszej gminie zajęcia z gry na gitarze. Warto jednak wspomnieć, że nie tylko uczy on gry, ale też tworzy zespoły gitarowe. .

Pierwszy koncert zespołu złożonego z uczniów z Brennej i Górek odbył się w grudniu 2008, w Piwnicy Artystycznej. Repertuar stopniowo się rozszerzał, w miarę przybywania koncertów.

gitara brenna 1


W czerwcu 2009 Mariusz zorganizował zgrupowanie gitarowe w Łączce, w którym uczestniczyła młodzież z ośrodków kultury w których prowadzi zespoły. Byli to uczniowie z Brennej, Górek, Skoczowa, Łączki oraz Czerwionki-Leszczyn. Inauguracją zgrupowania był koncert na festynie w Dębowcu, a w radiu 90 ukazała się krótka relacja z tego wydarzenia.

Z kolei rok 2010 to zgrupowania w Górkach, Wiśle, Czerwionce-Leszczynach oraz ponownie w Łączce. Do grających przybyły również osoby z Wisły jako że tam Mariusz również rozpoczął prowadzenie zajęć. Każde zgrupowanie kończyło się koncertem.
Zgrupowanie w Czerwionce-Leszczynach było szczególne. To tam, dnia 24 kwietnia pobito rekord zarejestrowany przez Towarzystwo Kontroli rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabce, wpisany do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości za wspólny koncert 49 uczniów jednego nauczyciela tj. Mariusza Śniegulskiego.
W międzyczasie zespół gitarowy z Brennej i Górek miał okazję zagrać na różnych koncertach na terenie Brennej.

Od początku zespół gitarowy z Brennej i Górek myślał nad nazwą. Padały różne propozycje, jednak żadna nie została zaakceptowana przez wszystkich i przyjęta.
W końcu, początkiem tego roku kwartet gitarowy z Brennej przybrał nazwę Damy Dźwięku Ciszy.

Dlaczego ta a nie inna nazwa?
Damy – dlatego, że chcemy podkreślić naszą kobiecość. Wyraz „dama” kojarzy się z dostojeństwem, szlachetnością. Dawniej grano na dworach i gitara czy fortepian były rozrywką dam. Muzyka potrzebuje podniosłości i uznania.
Dźwięku Ciszy – po pierwsze – jest to paradoks, połączenie dwóch sprzeczności – my także jako kwartet jesteśmy mieszanką różnych osobowości, charakterów, poglądów, a jednak łączy nas muzyka. Mimo, że różnimy się – odnajdujemy się w tej niesamowitej sztuce. Paradoks polega też na tym, że każda z nas gra co innego, ma swoją linię melodyczną, jednak gdy połączymy to razem – tworzymy spójną całość, wzajemnie się uzupełniamy. Po drugie – dźwięk i cisza to składniki muzyki którymi staramy się kolorować rzeczywistość, wyrażać uczucia, zachwycać i wzruszać, bawić i zasmucać, staramy się wyrażać siebie. mimo że są to przeciwieństwa - oba są integralną częścią muzyki. Ciszą można też wiele powiedzieć, a nawet więcej niż dźwiękiem. Na ciszy jak na płótnie można malować dźwięki, które tworzą na końcu piękny obraz muzyki.


Repertuar zespołów jest bardzo zróżnicowany. Wykonują oni znane utwory w aranżacji M. Śniegulskiego, jak i jego własne kompozycje. Zakres piosenek jest bardzo szeroki – od kolęd, przez tanga, aż po aranżacje piosenek takich jak choćby „Numb” zespołu Linkin Park czy „Kochom Ciebie Dziewczyno” Golec Orkiestry. Większość piosenek wykonujemy w zakresie instrumentalnym, w części jednak Mariusz Śniegulski wspomaga nas swoim wokalem.

Ze strony zespołów gitarowych chcielibyśmy serdecznie zaprosić na kolejne koncerty i życzyć udanej uczty muzycznej.

Sylwia Chrapek

Komentarze   

0 #1 prymus 2011-03-06 16:02
Fajne są te wasze koncerty :-)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież