Wybór studiów czy już może pracy to na pewno dość ważny etap w życiu każdego młodego człowieka, szczególnie że decyzje podjęte teraz mogą mieć wpływ na całe życie.

.
Obecnie abiturienci, już po studniówkach, rozpoczynają maraton, by w maju napisać maturę z wybranych przedmiotów. Czas na deklarację, kto pisze maturę z czego minął z początkiem lutego.

Część maturzystów dobrze wie czego chce, uparcie dąży do celu, część ciągle nie jest pewna swojej dalszej ścieżki życiowej. Niektórym matura nie będzie do niczego potrzebna, bo w szkole zawodowej bądź technikum uzyskają kwalifikacje do swojego wymarzonego zawodu. Dla innych zaś będzie to „być albo nie być”, a raczej „dostać się lub nie-dostać” na upragnione studia.

Postanowiłam zapytać o plany na przyszłość tegorocznych maturzystów z Brennej. Co odpowiadali? 
Anna Gabzdyl, przyszła absolwentka „Kopera” ucząca się na profilu społeczno-prawnym deklaruje zdawanie angielskiego, polskiego, geografii oraz wos’u na rozszerzeniu. Dodaje, że robi regularne powtórki z każdego przedmiotu. Jej cel to dzienne studia prawnicze na uniwersytecie opolskim bądź na wydziale GiG Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od drugiego roku dodatkowo kolejny kierunek (może być zaocznie). Dodaje, że I miejsce w Ogólnopolskim konkursie wiedzy geologicznej "Skarby ziemi" na pewno pomoże jej w rekrutacji na kierunki geologia/geografia/geodezja.


matura

Kolejną osobą którą zapytałam o jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka była Wiesława Rzepa. Będzie zdawać matematykę, polski i angielski na podstawie, nie jest jeszcze pewna czy będzie zdawać geografię (podstawa). Wiesława planuję podjąć studia związane z ekonomią, w Bielsku lub okolicach Wrocławia. Ma już też pewne plany co do przyszłej pracy: „chciałabym osiąść w jakimś dużym przedsiębiorstwie na stanowisku biurowym”.

Z kolei Adrianna Stadnicka z I LO im. A. Osuchowskiego zdaje podstawowe przedmioty oraz z przedmiotów dodatkowych rozszerzoną biologię i język polski. Do matury przygotowuje się przez fakultety oraz na prywatne lekcje z biologii. Jak przyznaje „Takie zorganizowane zajęcia o wiele ułatwiają naukę ponieważ mobilizują i nadają rytm pracy. Samemu jak wiadomo dość trudno się zmotywować ale nie jest to niemożliwe.”
A studia? Ada ma wiele pomysłów, jednak dodaje, że „Ogromnym utrudnieniem staje się ustawa obowiązująca od tego roku akademickiego która dotyczy tego że można nieodpłatnie studiować tylko jeden kierunek, szczerze mówiąc mam nadzieje że ustawa ta nie wejdzie w życie.” Jeśli chodzi o miejsce studiowania wybrała Wrocław.

Zastanowiło mnie też to czy przyszli absolwenci szkół średnich pragną pozostać w Brennej, wyjechać do większego miasta w Polsce bądź zagranicę. Co do studiów są zgodni: odległość nie ma znaczenia, a Ada dodaje: „Studia to właśnie czas na takie poznanie innych stron niż rodzime. Myślę że zdobyte wtedy doświadczenia mają spory wpływ na dalsze plany życiowe.” Jeśli chodzi o wyjazd za granicę to Wiesia mówi: „chciałabym wyjechać, ale nie po to by studiować tylko żeby pracować, nie chciałabym tam jednak pozostać na stałe”, z drugiej strony Ania przedstawia dość ciekawy pogląd uważam iż w Polsce nie ma dla nas żadnej przyszłości. Niebawem kraj ten legnie w gruzach za sprawą rządzących. Po studiach wraz z chłopakiem planujemy wyjechać. Marzy nam się Finlandia lub stan Illinois.”

Bez względu na bardziej lub mniej precyzyjne plany i cele, różne poglądy czy idee, pragniemy życzyć wraz z zespołem wBrennej.pl wszystkim maturzystom jak najlepszych wyników na maturze, sukcesów w przyszłym życiu zawodowym jak i prywatnym oraz spełnienia wszystkich marzeń i dużo, dużo szczęściaWink

Komentarze   

0 #2 prymus 2011-03-24 09:43
no to do ........PIÓRA
Cytować
0 #1 prymus 2011-03-05 16:54
super artykuł
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież