24 czerwca koncertem Projekt: Chopin zainaugurowano koleją edycję Artystycznego Lata u Kossaków. W tym roku większość koncertów oparta będzie na muzyce Jazzowej, dlatego zachęcamy do bliższego poznania sylwetek artystów, którzy wystąpią bądź już wystąpili w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków.
.
APOSTOLIS ANTHIMOS
Urodzony w Siemianowicach Śląskich w rodzinie greckich emigrantów. Zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta zespołu Silesian Blues Band (SBB) w którym grał do 1981 roku.
Już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił 1972 roku na festiwalu Jazz and Rock Now, otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Monachium, grając obok takich znakomitości jak Charles Mingus oraz John McLaughlin i The Mahiavishnu Orchestra. W okresie tym towarzyszył też z Grupą Niemen w trasie koncertowej Jack`a Bruce. W latach 80. współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi (Dżem, Osjan, Krzak) oraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko.
Wśród ważnych momentów w karierze Apostolisa należy wyróżnić współpracę z John´em McLaughlin`em oraz Pat´em Matheny`m. Obecnie znów zaczyna szerzej działać w Polsce m.in. współpracując z Marcinem Pospieszalskim, a także Tomaszem Stańko. Zakłada też własne zespoły Theatro z muzykami greckimi, Apostolis Antimos Trio (z perkusistą Krzysztofem Dziedzicem i basistą Robertem Szewczugą).
Współpracował ze znanymi muzykami greckimi (Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras). Gdy w latach 90. zespół SBB reaktywował się, Apostolis również miał w tym swój udział.
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt albumów nagranych z zespołem SBB, 4 albumy nagrane z Czesławem Niemenem, 6 z Tomaszem Stańko.

Apostolis_Anthimos

GREGORY GAYNAIR
Syn znanego jamajskiego saksofonisty tenorowego Wiltona Gaynair. Jako siedmiolatek gra na fortepianie i zdobywa pierwsze doświadczenia grając z zespołami jazzowymi. Studiował jazz w Kolonii w klasie Francisa Coppieters. Oprócz występów i tras koncertowych w Europie, Kanadzie i na Karaibach współpracował z takimi artystami jak Ranet Cobb, Woddy Shaw, Joan Faulkner, Mehra Rai oraz brał udział w produkcjach teatralnych, telewizyjnych i filmowych.
Zachowuje on swoje niepowtarzalne formy celebrowania jazzu, wykorzystując elementy soul, blues i afro-kubańskie z wielką dozą romantyki. Opanował do perfekcji obszerny repertuar zarówno własnych kompozycji jak i standardów. Koncertuje razem ze swoim trio w składzie: Rolf Behet (perkusja), Ralph Kleine-Tebbe (kontrabas), a także jako pianista solowy.

Gregory_gaynair

GRZEGORZ SYCZ Jr
Urodzony w Krakowie muzyk, kompozytor, aranżer. Grę na perkusji rozpoczął w wieku lat 4. Absolwent Folkwang Hochschule Essen BRD. Najlepiej czuje się w stylistyce jazzfunk, jazz-rock.
Współpracował m.in. z muzykami takimi jak: Angus Tomas Bangus, Franz Hauzinger, John Sparks, Peter Salentin, Peter Strunzi, Eric Richard, Joanne Bell, Thomas Hufschmid, Peter Herborn, Axel Knapmaier, Gilda Razzani, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Piotr Wijtasik, Maciej Sikała, Maciej Grzywacz, Piotr Lemanczyk, Dariusz Herbasz, Janusz Mackiewicz, Dominik Bukowski, Leszek Żądło, Wojtek Groborz, Antoni Dębski, Jarosław Śmietana, Jakub Stańkiewicz, Andrzej Cudzich, Leszek Szczerba, Janusz Witko, Robert Kubiszyn, Tomasz Kudyk, Marcin Ślusarczyk, Adam Kowalewski, Maciej Adamczak, Paweł i Krzysztof Ścierańscy, Tomasz Grzegorski, Marek Michalak, Józef Michalik, Puma Piasecki, Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski, Marcin Bożek, Artur Jurek, Adam Żuchowski, Adam Kawończyk, Piotr Królik, Piotr Żaczek, Tadeusz Leśniak, Łukasz Targosz, Karol Wait, Adam Went, Krzysztof Krawczuk, Bogdan Mietniowski, Ryszard Styła, Paweł Mąciwoda - Jastrzępski, Marek Janicki, Robert Jakubiec, Andrzej Marchewka, Andrzej Jakubiec, Cezary Paciorek, Jacek Chrusciński, Krzysztof Bodzoń, Krzysztof Herdzin, Zbigniew Wegehaupt, Leszek Dranicki, Waldemar Leczkowski, Norbert Pajek, Dominik Bieńczycki.
Występował m.in. przed Freddim Hubardem, Charlim Mariano, Matthiasem Nadolnym, Tomkiem Stańko.

grzegorz_sycz_jr

HUBERT ŚWIĄTEK
Z pochodzenia Kujawianin. Gdyby nie szeroko pojęta ‘muza’ pewnie byłby kucharzem. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pianista, klawiszowiec, aranżer. Współpracował m.in. z Krystyną Prońko, Tomaszem Lipnickim, Weroniką Korthals, Anną Stępniewską. Na stałe związany z takimi formacjami jak: Moongang, Grace Gospel Choir, Made in Heaven. Od grudnia 2008 roku zasila Gdańską Niezależną Inicjatywę Artystyczną Off & Bach. W ich najnowszym projekcie pt. „BROADWAY NIGHT” pełni funkcję kierownika muzycznego, aranżera oraz dyrygenta.


IRENEUSZ WOJTCZAK
Saksofonista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracując jako muzyk sesyjny nagrywa dla potrzeb filmu i teatru: nagrania dla trans-opery Sen Nocy Letniej, do muzyki Leszka Możdżera, filmów: Segment 76, w reżyserii Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim, w reżyserii Abelarda Gizy. W 2004 Irek Wojtczak Quartet nagrał płytę Look to the sky z muzyką Antonio Carlosa Jobima, a w roku 2005 swój pierwszy autorski album Outlook. W roku 2000 jako współtwórca trójmiejskiej grupy Groovekojad otrzymał nagrodę: "FRYDERYK 2000" w kategorii Muzyka Alternatywna, a w roku 2001 nagrodę "POLISH DANCE AWARD 2001" za debiut. W 2008 r. został nagrodzony Złotą Płytą za album Melisa Przemka Dyakowskiego. Jest także laureatem konkursu na Największą Indywidualność Jazzową 2008.


JOHN C. MARSHALL
Urodzony w Londynie gitarzysta, wokalista, kompozytor i aranżer. Występował na wielu znaczących festiwalach jazzowych i w tysicąch klubów jazzowych na całym świecie. Rozpoznawalny z niepotarzalnego, swoistego stylu „Bluesy-Jazzy”, który wprowadził do muzyki. Jego sława jako jazzowego i bluesowego gitarzysty pozwoliła mu przez lata akompaniować i nagrywać z największymi artystami na polu Jazz i Blues - Aretha Franklin, Ray Charles, Ben E. King, Rosa King, Gene "Mighty Flea" Conners, Tyree Glenn, Chet Baker, Ingram Washington, by wspominieć tylko kilkoro z nich.
Występował dla telewizji w wielu krajach (Stany Zjednoczone, Europa i Środkowy Wschód). W znanym cyklu telewizyjnym “Let´s Swing” (transmitowanych przez największe światowe stacje telewizyjne) gościł John m.in. takich muzyków jak Slide Hampton, Carmel Jones, Wilton Gaynair, Sal Nistico, Dave Kamien, Bert Thompson i Willie Ketzer. Brał udział w "Olympic Rock'n Blues Circus" z Chris Farlowe, Jon Lord, Brian Auger, Pete York, Jeff Reynolds, Andrew Pet, Colin Hodgkinson i Jim Campagnola.
John został integralną postacią grup Advanced Warning, Stepping Out, the RTL Television Big Band, Juicy Organism i wielu, wielu innych.
Obecnie John realizuje swoje dwa autorskie projekty „Cotton Club” oraz „big City Blues Marshall v/d Heusen band”.

john_c_marshall

JöRG SIEBENHAAR
Niewidomy pianista i akordeonista. Swoją muzyczną działalność rozpoczął w dzieciństwie grając na akordeonie i organach kościelnych. Studiował w klasie fortepianu w Szkole
Wyższej Folkwang w Essen. Jako muzyk i kompozytor brał udział w wielu produkcjach teatralnych i telewizyjnych.
Współpracował m.in. z takimi muzyki jak Bobby Hebb, Pas de Deux, oraz był integralną cześcią projektów “Emotions” - Matthias Nadolny, Peter Baumgärtner, Konstantin Wienstroer, “Mobile Affairs”, “Un Tango Más”.
Jörg swoimi niepospolitymi umiejętnościami i niesamowitą uczuciowością w wyrażaniu muzyki zyskuje wielkie uznanie zarówno jako muzyk sesyjny jak i solowy w całej Europie.

jorg_siebenhaar

JÓZEF SKRZEK
Multiinstrumentalista oraz kompozytor debiutował w 1970 roku jako basista oraz pianista zespołu Breakout. Po rocznej współpracy powrócił jednak na Śląsk, żeby założyć swój ulubiony zespół – SBB. Od początku lat osiemdziesiątych regularnie występuje w kościołach, prezentując zarówno stricte organowe recitale, jak i koncerty na których łączy brzmienia akustyczne
z syntezatorami.
Komponuje także muzykę filmową. Od końca lat 70. współpracował m.in. z Piotrem Szulkinem przy filmach „Golem” i „Wojna Światów – Następne Stulecie”, Jerzym
Skolimowskim przy filmie „Ręce do góry”, Mieczysławem Waśkowskim przy filmie „Czas dojrzewania”, wreszcie z Lechem Majewskim przy operze i filmie „Pokój saren” oraz filmach „Angelus” i „Ogród rozkoszy ziemskich”. Tworzy także dla teatru –Teatru TV, warszawskiego Teatru Dramatycznego, warszawskiego Teatru Powszechnego, Teatru Zagłębia.
W końcu lat 80. aktywnie działał w Hamburgu tworząc Video Art Production. Po roku 1990 nawiązał stałą współpracę z artystami skupionymi wokół studia Pink Noise w Aachen – z tych znajomości zrodził się międzynarodowy Welcome Project Group.
W 2001 roku napisał muzykę do przedstawienia teatralnego „L’Improbable Rencontre” teatru im. Romain Rolland’a w Villejuif pod Paryżem oraz zilustrował film „Angelus” Lecha Majewskiego oraz serial TVP „Serce z węgla”. Kilkakrotnie wystąpił na Jasnej Górze, rejestrując podczas jednego z występów album „Kantata Maryjna”.
W 2008 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez czytelników katowickiego wydania Gazety Wyborczej za rozsławianie Górnego Śląska.

Jzef_Skrzek

KOSMA KALAMARZ
Basista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk sesyjny. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z takimi muzykami, jak: Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Łukasz Zagrobelny, laureatami programu "Idol", Orkiestra CREO, Modern Symphony Orchestra, Pks Trio, God's Property, Mirosław Muzykant, Gregory Gaynair, John C. Marshall i wieloma innymi...

kosma_kalamarz

LAURA MAJELA
Laura Majela Serrano ukończyła studia muzyczne w Konserwatorium Amadeo Roldán w Havanie, po których rozpoczęła karierę jako piosenkarka. Już w czasie studiów występowała w różnych formacjach muzycznych (Son las q. Son, Casiguaya, Salsa Morena).
W 2000 roku odbywa swoje pierwsze międzynarodowe turneé, gdzie z zespołem Las
Chicas del Son występuje m.in. w Niemczech i Szwajcarii.
Po powrocie na Kubę zakłada wraz ze swoją mamą, Amparo Cesar, kwartet żenski Havana Open, z którym odnosi sukcesy podczas turneé w Niemczech i innych krajach europejskich, jak również w Turcji i w Afryce. W tym czasie nagrywa również w Juanito's Kariba All Starts dla Havana by Efraín Ríos, z bardzo znanymi artystami takimi jak Tata Güines i Amadito Valdés (Buena Vista Social Club).
Nieprzerwanie przez cztery lata występuje Majela jako solistka Havana Open, zyskując uznanie wsród krytyków muzycznych. Występy na licznych koncertach open-air, festiwalach, salach koncertowych oraz na scenach teatralnych pozwaliły jej zdobyć serca publiczności.
Majela ma na swoim koncie trzy produkcje płytowe (Havana open: The first one, The Kariba Family: Cuban Connection, Havana open: Me llaman el son). Oprócz tego prowadzi własną audycję radiową w europejskim Radio Latina, jest felietonistką timba.com oraz pomysłodawczynią i współzałożycielką Academia Cubana, miejsca gdzie można nauczyć się wszystkiego zarówno o kubańskiej kulturze jak i muzyce.

laura_majela

MAŁGORZATA SZMUDA
Wokalistka śpiewająca ciepłym altem, absolwentka akademii muzycznej w gdańsku, specjalność wokal jazzowy. Laureatka wielu konkursów w tym telewizyjnej szansy na sukces. W czerwcu 2007 podczas XII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego przyznało jej nagrodę dla najlepszej wokalistki. Pojawia się również na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże. Obecnie głos trójmiejskiej grupy TIO łączącej elementy muzyki etnicznej, jazzowej i funkowej.


MARCIN BOŻEK
Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej (2003). Od 2005 gra na gitarze basowej w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni. Gra w spektaklach "Fame", "Kiss me, Kate", "Footloose", "Dracula", "Chicago", "Siostrunie", "Pinokio". Grał również w "Klatce Wariatek", "Janosiku, czyli Na Szkle malowane" oraz w "Roxi Bar". Brał ponadto udział w tournee zagranicznych ze spektaklami "Hair" i "Jesus Christ Superstar" w Szwajcarii. Brał udział w Festiwalach: "IV Olsztyński Festiwal Jazzowy" z Grażyną Łobaszewską (2006), "Buskers Festival" w Ferrarze we Włoszech z zespołem "Cocotier" (2004), "Złota Tarka" w Iławie z zespole "Hot Dixie Society" (2003 i 2004). Jako autor utworów jazzowych i lider zespołów koncertujących zdobył liczne nagrody, m.in.: dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu" z zespołem "Pearl Session" (2003, 2004); laureat Trzeciej Nagrody na "Jazz Juniors" w Krakowie z zespołem "Fakimozo Quintet" (2001); dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Jastrzębskiego Festiwalu Kultury" z zespołem "Sobowojanek Quartet" (2000, 2001); laureat Pierwszej Nagrody "Śląskiej Kuźni Talentów" w Żorach z zespołem "Sobowojanek Quartet" (1999). Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej "Nice Noise" w Katowicach (2001-2004).


MAREK MIZERA
Pianista, urodzony w Bielsku-Białej. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie gdzie studiował pod opieką/kierunkiem Kazimierza Gierżod. Jako doktorant, pracował z Kajetanem Mochtak, Jerzym Zarzycki i Józefm Stompel w Polsce, a następnie za granicą z Phil´em Cohen w Montrealu i Lazar´em Berman w Moskwie.
W całej swojej karierze współpracował z renomowanymi muzykami oraz koncertował zarówno jako solista jak i akompaniator. Jego działalność artystyczna w krajach skandynawskich została uhonorowana w 1992 roku nagrodą Szwedzkiej Fundacji.
Występy Marka w Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Kanadzie, Kubie, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
Arabii Saudyjskiej i Republice Południowej Afryki zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez publiczność jak i krytykę. W marcu 2007 roku zadebiutował w Londynie w St.
John's Smith Square. Kontynuje także pracę pedagogiczną prowadzoną przez wiele lat zarówno w Polsce jak i w Finlandii. Marek dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia.
Obecnie jest profesorem w Instytucie Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Poza tym, przekłada teksty muzykologiczne i promuje współczesną polską muzykę fortepianową jako redaktor i wykonawca.

marek_mizera

MARIAN CHOLEREK
Urodzony w Bielsku-Białej. Zodiakalna Panna.
Reżyser, scenograf, scenarzysta i producent filmów rysunkowych i reklamowych. Żonaty od 31 lat z tą samą żoną Izabelą, animatorem, zodiakalnym Skorpionem. Syn jedynak z zawodu fotografik, Bliźniak.
Wykształcenie plastyczne. Fazista od 1969-71, animator 1971-75, reżyser od maja 1975, aż do 1993 roku w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Od 1994 roku jednosoobowa firma i człowiek do wynajęcia. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Filmy dla dzieci: * Reksio malarz (debiut), * Reksio pogromca (Grand Prix na festiwalu w Bratysławie 1974 r.), * Reksio medalista (Nagroda im. Zenona Wasilewskiego), * Wielka podróż Bolka i Lolka (współpraca, nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1978 r.), * Pechowy statek – serial, * Wyprawa Baltazara Gąbki, * Tajemnicza noc, * Śladem Wielkiej Rzeki, * Przygody lisa Leona i wiele, wiele innych.
Filmy dla dorosłych: * Jutro (nagroda dziennikarzy w Krakowie), *Strzelnica (nagroda na festiwalu w Teheranie´75 i w Oberhausen´77), * Nocne loty, * Oracz (nagroda Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI), * Odloty (Srebrny Lajkonik festiwalu w Krakowie´83), * Sirocco, * Coś nie tak (wyróżnienie za najlepszy klip na festwalu w Krakowie 2002), * Ostatnia minuta. Ostatnio Maniek pracuje nad komiksami dla najmłodszych.

marian_cholerek

PETER VAN DER HEUSEN
Saksofonista, klarnecista i aranżer. Studiował Jazz w Den Haag i Arnhem. W latach 1999-2004 ropoczyna współpracę z Apollo Varieté w Düsseldorfie, w mieście tym również mieszka i komponuje.
Od 2004 występuje w różnych formacjach w całej Europie m.in jako saksofonista solowy w produkcjach „blue-balance“ (Theatro Centro w Oberhausen) Palazzo w Düsseldorfie, Koloni
i Frankfurcie, bierze udział w europejskim turneé z Bill Haley Revival i z musicalem „Hair“. Oprócz tego bierze udział w produkcjach teatralnych scen niemieckich: „Sen nocy letniej“ Szekspira w Teatrze Miejskim Solingen, „Woyzeck“ w Tetrze Miejskim w Oberhausen czy „Black Rider“ w Schauspielhaus w Düsseldorfie. Współpracuje również z Circus Roncalli przy aranżacji muzycznej.
Peter koncertuje z wieloma formacjami jazzowymi. Jest integralną częścią wielu muzycznych projektów by wymienić tylko John C. Marshall Quartett, Big Band „The Dorf“ (Domicil Off Orchestra), Mavin Jones Band, a także duet z pianistą Gregory´m Gaynair.

peter_van_der_heusen

ROBERT MAKŁOWICZ
Historyk, krytyk kulinarny, autor programów telewizyjnych i książek traktujących o związkach kuchni z kulturą i historią. Urodzony w Krakowie, mieszka tamże oraz w Dalmacji.
W 2010 r. ukazała się najnowsza książka Roberta pt. „Café Museum”, za którą autor otrzymał Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.
W latach 1998-2008 był gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. Od 2008 roku prowadzi autorski program telewizyjny „Makłowicz w podróży”, który w maju bieżącego roku został uznany przez branżowy magazyn PRESS najlepszym polskim telewizyjnym programem kulinarnym.
W uzasadnieniu napisano m.in.:
„...Makłowicz to pierwszy co tak o kuchni gada, z pasją, znawstwem, soczystą polszczyzną ... Oferuje widzom nie tylko przygodę kulinarną, ale i intelektualną.”
Czterokrotny laureat Oscara Kulinarnego, laureat telewizyjnej nagrody Wiktora. Był najdłużej współpracującym z krakowskim dodatkiem Gazety Wyborczej recenzentem kulinarym. Przez ponad 10 lat odwiedzał krakowskie lokale gastonomiczne. Nie omijał
żadnego przybytku. W latach 1993-2004 powstało kilkaset tekstów. Najlepsze z nich zostały wydane w książce pt. „Czy wierzyć platynowym blondynkom”.

robert_makowicz

SŁAWOMIR RODRIGEZ PORĘBSKI
Perkusjonista od 20 lat aktywnie działający na scenie muzycznej. Członek i założyciel szeregu zespołów (m.in. Leszcze, No Limits, Ikenga, Miriam, Himeros, Hello, Bóm, Wakacje w Rzymie, Samba Picante), instruktor muzyczny (warsztaty bębniarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: Warsztaty Teatralne "Ostróda 2003", "Sarnówek 2004", "Ostróda 2004" , Europejskie Warsztaty Integracyjne "Transgraniczne Rytmy" Biały Bór 2004, Warsztaty w Dziecięcej Wiosce Ekologicznej "Zaroślak 2004", Warsztaty Twórczego Współdziałania "Kożyczkowo 2004"), autor tekstów, twórca muzyki teatralnej i filmowej, reżyser spektakli dla dzieci, współpracujący ze znanymi choreografami i aktorami (m.in. Ania Haracz, Krzysztof Baliński, Andrzej Pieczyński).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież