Przystań wodna Brenna Hołcyna

Przystań wodna w Hołcynie położona jest na wysokości 450 m n.p.m. w dolinie potoku Hołcyna w odległości 1,5 km od Centrum Brennej.

Przystań jest otoczona pasmem ,,Starego Gronia" od zachodu i od wschodu pasmem ,,Kotarza". Do przystani można dojechać asfaltową, przez którą przechodzi szlak turystyczny koloru niebieskiego z Brennej Centrum do Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku. Przystań powstała w 1962 roku początkowo była ona zaporą przeciwpowodziową. Długość zapory wynosi 80 m, wysokość progu 5 m, powierzchnia lustra wody około 300m2 a średnia głębokość około 1m. Przystań dysponuje rowerami wodnymi i kajakami. Czynna w miesiącu czerwiec w każdy weekend od 10.oo -18.oo, w lipcu i sierpniu otwarte codziennie od 10.oo - 18.oo. 

Przystań wodna Brenna Leśnica

Przystań wodna w Leśnicy położona jest w dolinie potoku Leśnicy w odległości 3,5 km od Centrum Brennej. Otoczona jest z jednej strony pasmem górskim Starego Gronia (od wschodu, a od zachodu pasmem Orłowej i Beskidka. Motywem budowy zapory była powódź w 1940 roku, która spowodowała duże szkody materialne, zrywając mosty na Leśnicy i podmywając drogę na kilku odcinkach. W czasie budowy zapory, natrafiono na srebrne monety pochodzące z XVI wieku. Monety zostały zarekwirowane przez Niemców. Należy przypuszczać, że w średniowieczu musiał przebiegać doliną Leśnicy szlak handlowy, lub w pobliżu znalezienia monet mieszkał bogaty kupiec. Obecnie zaporę przystosowano do celów rekreacyjnych i stanowi ona przystań dla rowerków wodnych i kajaków. Czynna jest od maja do września.


oficjalna strona przystani www.przystan_wodna_brenna.republika.pl

 

.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież