Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej


Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich powstało w 1973 roku z inicjatywy męża pisarki. Jednak jego organizowanie rozpoczęło się dużo wcześniej, po śmierci Zofii Kossak (1968 r.), Zygmunt Szatkowski sam porządkował zbiory i jako pierwszy kustosz udostępniał je zwiedzającym. Placówka ta jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Większość eksponatów stanowi własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez rodzinę Zofii Kossak.
Muzeum popularnie zwane jest ?domkiem ogrodnika?. Budynek ten był bowiem służbowym mieszkaniem ogrodnika zajmującego się parkiem wokół dworu w okresie międzywojennym. Jest to muzeum biograficzne autorki znaczących powieści: "Pożoga", "Krzyżowcy", "Dziedzictwo". Tutaj po powrocie z emigracji pisarka spędziła ostatnie lata życia (1957- 1968).
Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów pisarki. Prezentowane są archiwalne zdjęcia, rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy, a także unikalne polskie wydania i tłumaczenia utworów Zofii Kossak. Do cennych eksponatów Muzeum należały obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków. Niestety, większość z nich została skradziona w 1993 roku i dotychczas nie odnaleziona. Archiwum Muzeum zawiera bogatą korespondencję gromadzoną przez pisarkę i jej męża, pozwalającą na nie tylko prześledzenie recepcji twórczości autorki "Pożogi", ale także uzupełnienie faktów biograficznych, jak i zdobycie informacji na temat działalności wydawniczej czy sytuacji społeczno - politycznej w latach 1957-1968. W Muzeum znajduje się także cenny zbiór książek będący częścią gromadzonej w latach międzywojennych biblioteki. Bogate pisarskie archiwum z okresu XX-lecia uległo zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zachowane dokumenty, rękopisy, listy i inne materiały stanowią nieoceniony warsztat pracy badawczej i cenne źródła zwłaszcza dla literaturoznawców i historyków.

 


ul. Stary Dwór 2
43-436 Górki Wielkie
tel. 0338539515
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.muzeumkossak.pl

.